Het Universitair Ziekenhuis Antwerpen zet in op innovatie in het laboratorium

2021-01-12

Van een oude naar een nieuwe generatie automatisatie gaan is nooit gemakkelijk voor een laboratorium. Met voldoende voorbereiding en ondersteuning kan verandering echter met vertrouwen plaatsvinden.

In het Universitair Ziekenhuis Antwerpen besloten ze om over te stappen naar de nieuwste generatie immuno-chemie analyzers en terzelfdertijd het automatisatiesysteem uit te breiden door nieuwe modules en nieuwe disciplines te koppelen.

Bart Peeters en Jan Van Den Bossche, beide klinisch bioloog in het laboratorium, gaven ons een inkijk in hun eerste ervaringen.

Een van de grootste uitdagingen was operationeel blijven gedurende de volledige installatie. Het volledige laboratorium moest blijven draaien tijdens deze ombouw.

Jan Van Den Bossche
De implementatie is blijven lopen op het moment dat in dezelfde ruimte de track werd afgebroken. De nieuwe toestellen werden gevalideerd, maar ondertussen moest iedereen operationeel blijven. Dat is enkel gelukt door de goede voorbereiding van het hele project waarbij we een hecht team hadden, zowel met de medewerkers van Siemens Healthineers, als onze laboranten en de technische dienst van het ziekenhuis.

Bart Peeters

Bart Peeters
We hebben gekozen voor de opvolgers van de Vistas-generatie, dus we komen al van een vorige generatie Siemens-analyzers. De stap naar Atellica Solution was in de ene zin groot omdat veel assayprincipes werden aangepast, dus een validatie was zeker nodig. Maar ook daar was er op voorhand veel documentatie waarbij de Vista analyzer al vergeleken werd met de Atellica analyzer.

Qua testen zijn we voor een ontdubbeling gegaan vooral tussen de lijnen, zodat er ten alle tijden toegang is van de track naar een assay, en de stalen niet in een wachtbuffer komen te staan. Een heel bewuste keuze waar we nog geen moment spijt van hebben gehad.

Jan Van Den Bossche
We verwachten van ons team dat ze zoveel mogelijk tijd in de expertisetaken steken, en zo weinig mogelijk tijd verliezen met het zoeken naar stalen of het ronddragen van stalen. Een tracksysteem is daar natuurlijk een geweldige ondersteuning voor.

Op piekmomenten in de loop van de dag streven we er wel naartoe om de dringende en de STAT-stalen toch gescheiden aan te bieden, waar we deze in dalmomenten samen aanbieden. Onze STAT-stalen zijn ook herkenbaar vanuit sommige afdelingen omdat ze een andere kleur van labeling hebben, zodanig dat ze ook makkelijk opgevolgd kunnen worden (hetzij on track, hetzij off track).

Jan Van Den Bossche

Bart Peeters
We waren er ons van bewust dat de wissel naar Atellica Solution een grote impact zou hebben op de werkwijze van de laboranten. Opleiding was dus zeker een belangrijk element voor ons. Siemens Healthineers heeft ons hierbij op verschillende niveaus ondersteund. Er waren training op afstand (PEPConnect): laboranten konden nog voor de installatie opleidingen volgen en zich zo inwerken en voorbereiden. Verder werden er ook referenten opgeleid, die zo met de validatie konden starten. In een laatste fase waren er user opleidingen: opleidingen in kleine groep zodat ons team opgeleid was vooraleer we in routine gingen.

Bart Peeters
We weten dat er heel veel kennis aanwezig was bij Siemens Healthineers om dit project te verwezenlijken en hadden hier ook vertrouwen in. Ook de kennis om verschillende koppelingen te verwezenlijken. Hierdoor is een koppeling altijd gelukt en zitten we aan een koppelingsgraad van de testen in het kernlabo rond de 99 procent, dus zeer hoog.

We werkten met een single point of contact die eigenlijk het trackgegeven en ook de aansluiting van niet Siemens-toestellen beheert aan de track. Dat heeft gewoon als voordeel dat je heel snel bij de personen bent die je kunnen verder helpen. Het zijn ook effectief vaak dezelfde gezichten die komen om iets op punt te stellen, en dat creëert uiteraard een band van vertrouwen.

AT 020